Menu Zamknij

Opiekunka ważniejsza dla dziecka niż rodzic?

niania wazniejsza niz mama

Zauważasz, że opiekunka do dziecka jest dla twojej pociechy większym autorytetem niż Ty. Szok i zaskoczenie. Historia jak z komedii Kogel-mogel I, w której Piotruś oszalał na punkcie opiekunki Kasi i nie pozwalał jej zwolnić? Czy to coś złego? Raczej niepokojącego. Jak do tego nie dopuścić?

W twoim domu pojawia się nowa niania. Wszystko wygląda wspaniale – twoje dziecko szybko się do niej przekonuje i współpraca układa się świetnie. Opiekunka ma dobry kontakt z maluchem, który wprost nie może się doczekać, aż ona przyjdzie. Ale zaraz, zaraz… Jak to możliwe, że dziecko czeka z większą niecierpliwością na przyjście niani, niż na twój powrót do domu? Tak nie może być. Pojawia się zazdrość rodziców o uczucia dziecka. Częściej dotyczy to matki, dla której będąca kobietą opiekunka dziecka, staje się bezpośrednią konkurencją.

Co robić? Tak nie może być! Trzeba wyjaśnić tej opiekunce, gdzie jest jej miejsce!
Chwileczkę, nie tak szybko. Częściej to wina matki niż opiekunki. Choć oczywiście nie można przesądzać sprawy.

Opiekunka do dziecka czy mama? Kto tu jest na topie?

Jeśli niania cieszy się większym autorytetem niż rodzice to powodów może być kilka. Najczęstsze z nich to problemy, które dotyczą bardziej rodziców niż opiekunki:

  1. Poświęcasz dziecku zbyt mało czasu
  2. Wasze relacje z dzieckiem nie są dobre i wymagają poprawy

Oczywiście może zdarzyć się tak, że opiekunka działa niewłaściwie i trzeba z nią wyjaśnić kilka spraw, ale to zdarza się zdecydowanie rzadziej. I o tym na końcu.

A teraz rozwińmy temat.

Problem 1: Opiekunka spędza z dzieckiem dużo więcej czasu niż Ty

Sprawa wydaje się prozaiczna, ale jak rozwiązać problem w sytuacji, gdy po prostu masz mało czasu dla dziecka? Oczywiście, „poprawna politycznie” rada to: wygospodaruj dla dziecka więcej czasu. Chciałoby się powiedzieć „To wspaniała rada, Wujku Dobra Rada”. Ale jak to zrobić? Powodów takiej sytuacji może być przecież wiele.

Powód nr 1: wyczerpująca praca daleko od domu. To sprawia, że matka widzi dziecko rano i wieczorem ponieważ zsumowanie 8 godzin pracy i 3 godzin dojazdów w żaden sposób nie chce dać mniej niż 11 godzin. Mama wychodzi o 8.00 i wraca o 19.00. To proste: trzeba zmienić pracę. Proste, ale nie zawsze przecież możliwe.

Powód nr 2: macie drugie, małe dziecko, które angażuje was do tego stopnia, że starszy syn lub córka czują, że macie dla nich mniej czasu lub poświęcacie mu mniej uwagi. Tu pojawia się nie tylko element braku czasu, ale także relacji.

Powód numer 3: choroba rodzica, pobyt w szpitalu, przewlekła choroba, która sprawia, że rodzic nie może zajmować się dużo dzieckiem.

Powód numer 4: długi wyjazd, delegacja

Powód nr 5: praca w normalnym wymiarze, ale w nieregularnych godzinach, przez co dziecko ma poczucie, że nigdy nie wie, kiedy masz dla niego czas.

Powód nr 6… – i tak dalej. Powodów może być X – i nie zawsze da się coś z tym zrobić, aby zwiększyć liczbę godzin poświęcanych dziecku.

Rozwiązanie?

Jeśli możesz wygospodarować więcej czasy dla dziecka, to oczywiście, koniecznie to zrób. Możesz zmienić pracę by mieć 2 godziny czasu więcej? Zmień.
Nie możesz zmienić pracy? Zmień, ale… jakość spędzania czasu z dzieckiem.

I to jest właśnie wskazówka do rozwiązania większości powyższych problemów. Jeśli nie możesz poświęcić więcej czasu dziecku, postaraj się, aby godziny, które mu poświęcasz były jak najlepiej wykorzystane.

Opiekunka i mama to nie konkurenci

Już wiesz, że nie spędzisz z dzieckiem w tygodniu tak dużo czasu, jak twoja opiekunka. Musisz zatem postarać się, aby czas, który poświęcasz dziecku był naprawdę „czasem dla niego”.

I uwaga: nie chodzi to o ofertę „kto da więcej” bo to pułapka. Wpadają w nią często rodzice po rozwodach, którzy opiekują się dziećmi tylko w ograniczonym zakresie. Np. ojcowie, którzy stają się „tatusiami z lunaparku”, bo gdy spędzają z dzieckiem tylko weekendy, starają się je dosłownie oszołomić atrakcjami. Nie próbuj tej ścieżki. Czas spędzony z Tobą nie musi być dla dziecka serią niesamowitych przygód typu lot balonem, potem kino, super podwieczorek i granie do północy w gry komputerowe. Chodzi o to, aby poświęcać dziecku wtedy uwagę i sprawić, aby nie traktowało Cię tylko jak „drugiej opiekunki”.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim… odłóż wreszcie ten smartfon. Widok rodzica wpatrzonego w ekran, który rozmawia w tym samym czasie z dzieckiem to plaga naszych czasów.

Możesz spędzać w zwykły dzień tygodnia z dzieckiem nawet 2 godziny dziennie, ale jeśli w tym czasie będziesz mu poświęcać 100% uwagi, rozmawiać o tym, co dla niego ważne, odpowiadać na jego pytania, przytulać, mówić co do niego czujesz i interesować się jego życiem, wszystko będzie dobrze. Sprawisz, że dziecko nie będzie Cię traktować jako kogoś, kto chwilowo zastępuje jego ulubioną opiekunkę. Przestaniesz z nią konkurować. Dziecko będzie wyraźnie odróżniać opiekunkę, która ma dla niego czas i towarzyszy mu w codzienności od rodzica, który wie co się u niego dzieje, kontroluje sytuację, ma z nim „wspólne sprawy”, ale ma dla niego po prostu mniej czasu.

Problem 2: Masz z dzieckiem słabe relacje

W tym wypadku może być tak, że po prostu przegrywasz z opiekunką w grze „Kto lepiej zna moje dziecko”. I nie dlatego, że opiekunka robi coś źle. To Ty jesteś za słabo przygotowana. W takim wypadku dobra opiekunka prawie zawsze z Tobą wygra, choć ona wcale nie ma takiego zamiaru.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: Jaka jest dobra opiekunka do dziecka?
No jasne. Taka, która ma z dzieckiem dobry kontakt, potrafi się z nim komunikować. Taka, której twoje dziecko ufa i przy której czuje się bezpiecznie i jest bezpieczne. Dobra opiekunka zachęca dziecko do rozwoju, ma na nie dobry wpływ i jest kimś więcej niż tylko osobą, która dba, aby maluch nie spadł z huśtawki, nie wybiegł pod samochód albo nie wtykał drutów do gniazdka elektrycznego. Idealna opiekunka ma u dziecka autorytet… na miarę opiekunki. No właśnie – ponieważ bycie autorytetem rodzicielskim to twoja rola. Jeśli twoja opiekunka ma u dziecka większy autorytet niż Ty to pora zastanowić się nad własnymi relacjami z maluchem. Czy nie są zbyt płytkie? Czy role się nie odwróciły, ponieważ dziecko nie odróżnia Cię od opiekunki i traktuje po prostu jako „rezerwową nianię”? Jeśli tak jest to przeczytaj uważnie rady powyżej dla rodziców, którzy spędzają ze swoim dzieckiem mało czasu. Bo problem jest zwykle ten sam. A jaka jest różnica? Bardzo zajęci rodzice spędzają z dzieckiem w zły sposób małą ilość czasu. A rodzice, którzy mają dla dziecka czas, ale nie budują sobie autorytetu, spędzają z maluchem w zły sposób… dużo czasu. 

Problem 3: opiekunka gra przeciw Tobie

To rzadki przypadek, ale może się zdarzyć. Osoba zatrudniona do opieki nad dzieckiem może mieć skłonności autorytarne i próbować zdominować rodziców w relacjach z dzieckiem. W takich przypadkach opiekunka próbuje wchodzić w rolę rodziców, czasem podważa decyzje i zalecenia rodzicielskie. Pojawiają się „wspólne tajemnice” dziecka i opiekunki, ignorowanie zaleceń mamy lub taty. Zdarza się nawet to, że pewnego dnia rodzice mogą usłyszeć do dziecka, że ich poglądy są „bez sensu”, „głupie”. W końcu dziecko zaczyna cytować negatywne wypowiedzi opiekunki na temat rodziców. Konfrontacja i zakończenie współpracy jest wtedy nieuchronne.

Opiekunkami stara się zostać wiele osób zupełnie z przypadku, które nie mają do tego predyspozycji psychologicznych. Dlatego też zatrudnianie opiekunek na własną rękę nie zawsze kończy się dobrze. Profesjonalne agencje opiekunek sprawdzają predyspozycje kandydatek i koncentrują się tak samo na kwalifikacjach merytorycznych jak i profilu osobowości. Rekrutacja opiekunek do dzieci to trudna sztuka odróżniania „mistrzyń prezentacji” od wartościowych osób, które wniosą do Twojego domu spokój, radość i poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Rodziców, którzy chcą znaleźć dobre opiekunki do dziecka zapraszamy do Agencji Dudek. Zajmujemy się profesjonalnie rekrutacją opiekunek, pomocy domowych i gospoś. 

W artykule zostały wykorzystane grafiki:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button