Menu Zamknij

Gdzie szukać opiekunki do dziecka w Warszawie? O co pytać kandydatkę na opiekunkę?

gdzie znaleźć opiekunkę do dziecka w warszawie

Gdzie znaleźć sprawdzone nianie w Warszawie? Ile kosztuje godzina pracy opiekunki do dziecka? Jak pokonać stres związany z tym, że zostawiamy naszego malucha z zupełnie obcą osobą? Te pytania najczęściej zadają sobie rodzice, którzy szukają osoby do opieki nad dzieckiem. Najpierw szukamy na ogół niani na godziny lub na kilka razy w tygodniu. Potem, gdy mama wraca do pracy potrzebna jest opiekunka na stałe. Jak znaleźć idealną nianię? Najpierw zbuduj jej profil osobowy.

Nasza agencja niań i opiekunek w Warszawie otrzymuje bardzo różnorodne zlecenia: od poszukiwania niań dla niemowlaka do opiekunek, które będą zajmować się dużymi dziećmi w wieku szkolnym. Są to zupełnie różne rekrutacje. Dlatego też zawsze podkreślamy: nie ma jednej, uniwersalnej metody na znalezienie idealnej opiekunki do dziecka. Ale są dobre standardy prowadzenia rekrutacji.

Jak znaleźć dobre opiekunki do dziecka w Warszawie?

Za każdym razem trzeba zbudować profil opiekunki i uważnie sprawdzić kandydatki. Niezależnie czy rekrutację prowadzi profesjonalna agencja opiekunek czy sami rodzice. Tworząc profil musimy sobie odpowiedzieć m.in. na pytania:

 • Wykonywania jakich czynności oczekujesz od opiekunki do dziecka? (Zabawa z dzieckiem? Pójście do lekarza? Sprzątanie?)
 • Ile czasu niania będzie spędzać z naszym dzieckiem?
 • Czy zależy nam aby opiekunka tylko przebywała z dzieckiem czy też bawiła się z nimi i zajmowała się edukacją?
 • Czy niania będzie wychodzić z dzieckiem z domu?
 • Czy opiekunka będzie podróżować z dzieckiem?
 • Czy dziecko będzie z nianią przyjmować lub odwiedzać kolegów?
 • Czy opieka będzie potrzebna w stałych godzinach czy też o różnych porach, a także w nocy?

To tylko niektóre z pytań. Profesjonalna agencja opiekunek budując profil kandydatki na nianię, przygotowuje ich o wiele więcej.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody na znalezienie idealnej opiekunki do dziecka. Dlatego musimy dokładnie sformułować nasze oczekiwania względem niani.

Potrzebna Ci wykwalifikowana niania? Szukaj tak, jakbyś szukał inżyniera lub managera

Rekrutacja opiekunki do dziecka nie jest łatwiejsze niż znalezienie świetnego managera dla korporacji, księgowego czy dyrektora. Powierzamy jej własne dziecko i musimy mieć świadomość, że w wielu momentach nie będziemy mogli jej kontrolować. Często nie będzie nam też łatwo odwrócić negatywnych konsekwencji ewentualnego złego postępowania niani. A w wielu przypadkach będzie ona miała wpływ na nasze dziecko nie mniejszy niż my sami. A zatem na początek musimy określić kogo szukamy, aby przeglądając cv i referencje opiekunek, wybierać te, z którymi warto się spotkać.

O co pytać nianię? Co sprawdzać?

Poniżej kilka punktów, które należy mieć na uwadze określając profil idealnej opiekunki dla naszego dziecka. Poszczególne punkty będą miały różne znaczenie, w zależności od wieku naszego dziecka. Pokazujemy tylko mały wycinek wiedzy, którą nasza agencja opiekunek zbiera przy każdej rekrutacji, dzięki czemu zwiększamy szanse zatrudnienia właściwej osoby.

Wiek i sprawność fizyczna opiekunki do dziecka

Osoby do opieki nad dzieckiem będą musiały być na tyle sprawne, aby móc radzić sobie z dzieckiem w domu i na spacerze, a czasem szybko interweniować, jeśli coś się będzie działo. Dlatego stan zdrowia niani oraz jej wiek, mają znaczenie. Oczywiście wiążą się ze sobą w pewnym stopniu, choć czasem nie idą w parze. Mogą zgłosić się do nas młode nianie, które nie będą mieć refleksu czy też nie dogonią wybiegającego na ulicę 5-latka. Starsze kandydatki mogą być bardzo sprawne, a wolniejszą reakcję nadrabiać doświadczeniem, dzięki któremu będą przewidywać zachowania dziecka oraz będą uważniejsze. Niebagatelną rolę odgrywa tu wiek dziecka. Niania dla niemowlaka musi mieć wystarczająco dużo siły aby go nosić, przewijać albo wozić w wózku. Opiekunka starszego dziecka, które wychodzi na plac zabaw musi za nim po prostu nadążać.

Wykształcenie niani i sposób bycia

Opiekunki będą spędzać z naszymi dziećmi dużo czasu. Ich podopieczni chłoną jej styl bycia, „osłuchują się” ze sposobem wyrażania emocji oraz rozmowy (także niemowlęta). Niania nie musi być oczywiście profesorem polonistyki ani ekspertem savoir-vivre. Ale powinna reprezentować taki poziom kultury osobistej, aby była dla naszego dziecka dobrym wzorcem. Jeśli chodzi o zasób słownictwa to wiele zależy od wieku naszego dziecka. Wielu rodziców zadaje sobie też pytanie, czy warto zatrudniać obcokrajowców do opieki nad dziećmi. Takie osoby nie zawsze posługują się dobrze językiem polskim. To specyficzna sytuacja, ponieważ dzięki obcokrajowcom nasze dziecko ma możliwość przyswojenia języka obcego. Zawsze należy ją rozważyć indywidualnie.

Nianie z doświadczeniem czy niekoniecznie?

Doświadczenie jest bardzo istotne w pracy opiekunki. Nie zawsze musi być to osoba, która ma już własne dzieci lub opiekowała się dziećmi jako niania. Odpowiednie doświadczenie może mieć nawet ktoś, kto zajmował się rodzeństwem lub osoba, która wykonywała pracę wymagającą kontaktu z dziećmi. Ważny jest wcześniejszy kontakt z dziećmi, umiejętność wzięcia za nie odpowiedzialności oraz komunikacji z nimi. Idealnie jeśli kandydatka ma rozeznanie, czym mogą interesować się dzieci w wieku tych, które zostaną jej powierzone, jaki poziom komunikacji rozumieją itp. Jak to sprawdzać? Wystarczy często kilka dobrze dobranych pytań.

Załóżmy, że rekrutujemy opiekunkę do 5-latniego dziecka. Powinniśmy zadać opiekunce kilka pytań, aby ustalić, czy zna typowy poziom umiejętności, wiedzy i emocji u dziecka w tym wieku. Aby to ustalić wystarczy kilka pytań, takich jak np.:

 • Jak samodzielny jest pięciolatek? Czy umie zrobić sobie kanapkę?
 • Czy dziecko w wieku 5 lat na ogół umie liczyć do 100?
 • Czy pięcioletnie dziecko umie posługiwać się pieniędzmi?
 • Jakie filmy i książki mogą Pani zdaniem interesować obecnie 5-latka?

Dziwne, niepotrzebne pytania? Nie. Już po pierwszych takich pytaniach wiemy, czy mamy do czynienia z osobą, która miała już kontakt z dziećmi i wie jakie są etapy ich rozwoju.

Idealna niania nie istnieje, tak jak nie ma też dwojga takich samych dzieci. Możemy zadbać o to, aby zatrudniona opiekunka i nasze dzieci jak najlepiej do siebie pasowały.

Jeśli szukają Państwo opiekunki do dziecka w Warszawie lub okolicach polecamy usługi Agencji Dudek – profesjonalnej agencji niań i gospoś. Zapraszamy do konsultacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button